BRATISLAVA - Znižovanie odvodov sa stáva s blížiacimi sa voľbami horúcou témou. Koaličné aj opozičné strany sú za ich zníženie, otázkou je, komu sa to podarí presadiť.
S návrhom na zníženie odvodov ide do vlády minister práce Ľudovít Kaník s tým, že "to vždy patrilo medzi priority" a je na to reálny priestor.
Minister financií Ivan Mikloš namieta, Sociálna poisťovňa nenapĺňa svoj rozpočet, a preto nepovažuje "plošné" znižovanie odvodov "za adekvátne a možné". V utorok však Mikloš ohlásil, že navrhne znížiť odvody pre ľudí s nízkym príjmom. Hľadať možnosti na zníženie odvodov sľúbil aj premiér Mikuláš Dzurinda.
Včera v parlamente sa už po druhý raz snažilo presadiť zníženie odvodov aj opozičné Slobodné fórum. Pre postup do druhého čítania chýbali návrhu tri hlasy, keď ho podporila celá opozícia a mnohí nezávislí poslanci. Koaliční poslanci sa takmer všetci zdržali hlasovania. Predsedníčka SF Zuzana Martináková vyhlásila, že návrh predložia znova.
Hneď po hlasovaní navyše usporiadalo SF spoločnú tlačovú besedu s koaličnou ANO, jej predseda Pavol Rusko na nej vyhlásili, že znižovanie odvodov je téma, na "ktorú máme rovnaký názor".
Podľa Ruska je zníženie odvodov "dobrá vec", preto je správne, že o nej hovoria aj strany z rôznych táborov. Rusko chce hľadať podporu pre svoj zámer v koalícii, ale "nebudeme sa vyhýbať" ani opozícii.
To, či ANO podporí aj návrh SF, bude "závisieť od situácie", teda či budú koaliční partneri dodržiavať koaličné dohody. Ak áno, tak ani ANO nevidí dôvod ich porušovať.
Opozičné strany aj SF sú ochotné podporiť akýkoľvek návrh na zníženie odvodov. Anton Blajsko z HZDS hovorí, že je "zástancom znižovania odvodov a bez ohľadu na to, akou formou a kto ho predloží". Edita Angyalová zo Smeru by pri ministerskom návrhu žiadala "analýzu dlhodobých dosahov".
Návrh ministerstva práce
Nemocenské poistenie platené zamestnávateľom navrhuje znížiť z 1,4 % na 1 %, pre živnostníkov zo 4,4 na 2,4 %. Návrh má však aj opačnú stranu, ktorá sa nepáči opozícii - navrhuje sa zníženie nemocenskej dávky z 55 na 50 % a predlžuje sa lehota, odkedy začína nemocenské dávky preplácať Sociálna poisťovňa z 10. na 15. deň, a to aj u živnostníkov.
Návrhy Slobodného fóra a teória Pavla Ruska
SF včera o 3 hlasy neprešiel do druhého čítania návrh, v ktorom chceli znížiť sadzbu nemocenského poistenia za zamestnanca aj zamestnávateľa z 1,4 na 0,9 % a sadzbu pre živnostníkov a dobrovoľných poistencov zo 4,4 na 3,4 %. Sadzbu na poistenie v nezamestnanosti pre dobrovoľných poistencov navrhovali znížiť z 2 na 1 % a pre zamestnancov a zamestnávateľov z 1 na 0,5 %. SF tvrdí, že návrh je reálny pre dlhodobé prebytky vo fonde nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti.
Zákon o sociálnom poistení však dovoľuje Sociálnej poisťovni použiť peniaze v týchto fondoch na vykrývanie deficitov v iných fondoch, napríklad vo fonde starobného poistenia, po zapojení sa poistencov do druhého piliera. Takéto "krížové dotácie medzi fondmi" však včera napadol minister Rusko. Podľa neho je to neprípustné a na financovanie výpadkov po rozbehnutí druhého piliera dôchodkovej reformy navrhuje použiť viac zdrojov z privatizácie. Priestor na znižovanie odvodov vidí aj v tom, že Sociálna poisťovňa zlepší výber poistného, čo je podľa neho možné.
Návrh ministerstva financií
Minister Mikloš nevidí priestor na plošné zníženie odvodov, ale v utorok sľúbil, že príde s návrhmi, ktoré by znížili odvodové zaťaženie pre nízkopríjmové skupiny, čo by sa premietlo do vyššej zamestnanosti týchto ľudí.